Wakacje w Grecji z dojazdem własnym, Czy to się opłaca?

Wakacje w Grecji z dojazdem własnym, Czy to się opłaca?
Wakacje w Grecji z dojazdem własnym, Czy to się opłaca?

Wakacje w Grecji o marzenie wielu osób. Pierwszym pytaniem, jakie sobie zadajemy po podjęciu decyzji o wyjeździe do tego niesamowitego kraju jest to, czy zdecydować się na ofertę biura podróży, czy też samodzielnie zorganizować dojazd i pobyt na miejscu. Co jest bardziej opłacalne – dojazd własny czy oferta biura podróży?

Jak wygląda podróż samochodem do Grecji?

Do Grecji samochodem można dostać się jedną z trzech tras:

autostradową – wiodącą przez Czechy/Słowację, Węgry, Serbię, kraje byłej Jugosławii, Macedonię i Bułgarię;

przez kraje Unii Europejskiej – wiodącą przez Czechy/Słowację, Rumunię i Bułgarię;

zachodnią – wiodącą przez Niemcy/Czechy, Austrię i Włochy.

Najkrótsza i najszybsza jest trasa wiodąca przez autostrady. Najdłuższa jest trasa prowadząca przez Włochy – w sumie ok 88 godziny, gdyż sam prom z Włoch do Grecji płynie ok 20-22 godzin. Trasa przez Czechy i Słowację dalej Rumunię i Bułgarię, bądź kraje byłej Jugosławii to ok. 20 do 24 godzin jazdy (przy założeniach, że podróżujemy z Warszawy do Aten). Wszystkie trasy to od ok. 2500 km do ponad 3000 km dlatego trzeba liczyć się ze znacznymi kosztami związanymi z paliwem, które zużyjemy w czasie jazdy. Paliwo może kosztować odpowiednio: gaz ok. 400-500 zł, diesel 600 – 700 zł, benzyna 700 – 800 zł. Dodatkowo do tego należy doliczyć koszty opłat za przejazdy po autostradach. W części krajów należy wykupić winiety, w innych opłaty uiszcza się przy bramkach kontrolnych na autostradach.

Przeczytaj również  Nie masz pomysłu na wakacje? Oto nasze propozycje

Lot samolotem do Grecji

Lot samolotem do Grecji trwa około 2,5 godziny. Z Warszawy loty do Grecji odbywają się co 2-3 dni, czyli dość często. Regularne ceny lotów zaczynają się od 968 zł. Jednak niekiedy można znaleźć nieco tańsze oferty. Trzeba jednak pamiętać, że korzystając z ofert tanich przewoźników, należy często doliczyć dodatkowe opłaty zawarte w regulaminie oraz zorganizować dojazd do miejscowości docelowej, gdyż często tanie linie posiadają swoje lotniska w pewnej odległości od większych miast.

Jakie są oferty biur podróży?

Oferty biuro podróży w swojej cenie często zawierają już wszystko, czyli koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia, a także ubezpieczenia. Oferty na tygodniowe wycieczki do Grecji zaczynają się już od 1000-1500 zł za osobę. Wszytko zależy od miejscowości, w jakiej się zatrzymamy, wybranego ośrodka, a także sposobu wyżywienia.

Co najbardziej się opłaca?

Samodzielny dojazd do Grecji to na pewno najlepsze rozwiązanie dla osób, które cenią sobie niezależność i nie chcą się skupiać wyłącznie na jednym miejscu. Będzie to dobry sposób na poznanie uroków tego kraju śródziemnomorskiego dla młodych par i osób podróżujących samodzielnie. Z kolei oferty biur podróży, to propozycja dla osób, które chcą mieć wszystko zorganizowane i przyjechać „na gotowe”. Z takich ofert korzystają często osoby, którym zależy na wypoczynku w najbardziej znanych kurortach położonych na greckich wyspach. Z ofert tego typu korzystają też często rodziny z małymi dziećmi, które chcą się skupić na rodzinnym wypoczynku, a nie załatwiać formalności związane z pobytem w hotelu i załatwianiem dojazdu na własną rękę.

Przeczytaj również  Co warto zobaczyć na wyspie Korfu? Zagwarantuj sobie niezapomniane wakacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *