Jak zadbać o części mechaniczne zimą?

Jak zadbać o części mechaniczne zimą?
Jak zadbać o części mechaniczne zimą?

Jak co roku słupki na termometrach wędrują radykalnie w dół i zaczyna się okres bardzo trudny, jeżeli chodzi o utrzymanie mechanicznych części różnych maszyn i urządzeń w należytej jakości, co przekładać powinno się na zgodną z normami i warunkami bezpieczeństwa pracę. Dotyczy to wielu branż od budownictwa, górnictwa i leśnictwa, aż po naprawę dróg miejskich i utrzymanie linii produkcyjnej w rozmaitych fabrykach i zakładach przemysłowych. Wśród wyzwań dla maszyn i urządzeń, które zwiastuje nadejście zimy są ekstremalnie niskie temperatury, silne wiatry, marznący deszcz, lód i śnieg – wszystko to potencjalnie może zagrozić produktywności. Poniżej przedstawimy kilka sposobów na zabezpieczenie części maszynowych, dzięki którym poradzą sobie one z pracą w najzimniejszych miesiącach roku.

Bieżące przeglądy i konserwacje

Najlepiej „chuchać na zimne” (nomen omen) i zaplanować wszystkie konieczne przeglądy i konserwacje sprzętu mechanicznego jeszcze przed zimą, aby upewnić się, że jest on zgodny w swoim działaniu ze specyfikacją techniczną dostarczoną przez producenta. Powinno to obejmować wykonywanie wszelkich czynności zachowawczych i zapobiegawczych, takich jak wymiana płynów, regulacja ciśnienia, instalacja podgrzewaczy silnika lub sprawdzenie węży hydraulicznych i innych wrażliwych komponentów składowych. Nawet szybka, codzienna kontrola jakościowa może ograniczyć komplikacje i zapewnić gotowość sprzętu do pracy zimą. Należy upewnić się, że operatorzy sprzętu są przeszkoleni w kwestiach, na które należy zwracać uwagę szczególnie w miesiącach zimowych, aby mogli wykryć, kiedy maszyny wymagają serwisowania i potrafili wykonywać podstawowe czynności konserwacyjne.

Przeczytaj również  Oleje silnikowe do motocykli - wszystko co musisz wiedzieć

Zwrócić zwłaszcza należy uwagę na wszelkie zanieczyszczenia części mechanicznych. Zaschnięty brud, błoto i gruz jest negatywnym czynnikiem zwłaszcza w najzimniejszych miesiącach roku, gdyż zamarznięte naleciałości mogą powodować usterki i awarie. W przypadku sprzętu obecnego na drogach, maszyny takie są również podatne na sól i inne chemikalia obecne po opadach śniegu, mogące zanieczyścić systemy i spowodować uszkodzenia oraz erozję. Regularne czyszczenie sprzętu ochroni obudowę i podzespoły.

Oleje grzewcze – sposób na zimę!

To właśnie oleje grzewcze (https://mobiloleje.pl/30-oleje-grzewcze), na bazie olejów mineralnych i węglowodorów syntetycznych, przeznaczone do napełniania systemów przenoszących ciepło, mogą znacznie zwiększyć ochronę i stan użytkowy części mechanicznych zimą. Oleje takie bardzo dobrze sprawdzają się w otwartych układach do ogrzewania tych części, nie tylko wykazując dobrą zdolność do przenoszenia ciepła, lecz również wysoką stabilność termiczną. Można je wykorzystywać zresztą nie tylko w układach przemysłowych, ale także w domowych urządzeniach, takich jak chociażby grzejniki olejowe. Na rynku dostępne jest wiele tego rodzaju produktów, spełniających wymagania i normy jakościowe. Takie syntetyczne nośniki ciepła, charakteryzują się długą żywotnością i wydajnością.

Przeczytaj również  Bezpieczeństwo na motocyklu. Jak jeździć bezpiecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *