Bezpieczeństwo na motocyklu. Jak jeździć bezpiecznie?

Bezpieczeństwo na motocyklu. Jak jeździć bezpiecznie?
Bezpieczeństwo na motocyklu. Jak jeździć bezpiecznie?

Amatorzy jazdy na motocyklu twierdzą, że poruszanie się jednośladem zawsze jest przyjemne, ale nigdy nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Motocyklisty nie chroni maska samochodu, a w czasie ewentualnego upadku może się poważnie zranić. Jeśli lubimy szaleć na jednośladzie, przejrzyjmy ofertę kasków motocyklowych i wybierzmy ten najlepszy. Zadbajmy również o odzież, która nie będzie krępować ruchów, a jednocześnie zapewni ochronę przed wiatrem i zimnem.

Nie tylko odzież motocyklowa. Wybieramy buty i kaski motocyklowe

Zanim wsiądziemy na motocykl musimy zadbać o odpowiednie ubranie. Załóżmy wygodne buty, które będą sięgać powyżej kostki. Nie mogą to być adidasy koszykarskie, które nie nadają się do jazdy motocyklem. W przypadku upadku, takie buty nie ochronią stóp. Wybierzmy buty wojskowe lub buty do turystyki górskiej, chociaż najlepsze są oczywiście buty przeznaczone do jazdy na motocyklu. Te wysokie buty chronią łydkę przed poparzeniem o gorące elementy układu wydechowego silnika. Kompletowanie odzieży motocyklowej zacznijmy od spodni, które chronią nasze nogi, gdy się przewrócimy. Najlepsze są skórzane lub tekstylne spodnie motocyklowe, zawierające ochraniacze w miejscach najbardziej narażonych na otarcia o asfalt. Elementem odzieży motocyklowej jest kurtka, która powinna mieć grube rękawy, najlepiej wzmacniane na łokciach. Powinna być wykonana ze skóry, która w momencie upadku ślizga się po asfalcie. Ważnym elementem wyposażenia są rękawice. Nie można zapomnieć także o zakupie odpowiednich kasków, które chronią głowę podczas upadku.

Jak są zbudowane kaski motocyklowe?

Właściwie dobrane kaski motocyklowe mogłyby ocalić życie wielu osób, które giną podczas wypadków motocyklowych. Zanim kupimy odpowiedni kask, warto dowiedzieć się, jak powinien wyglądać ten idealny. Kask motocyklowy to cztery elementy, które dopiero złożone w całość zapewniają kierującemu jednośladem skuteczną ochronę. Zewnętrzna część, zwana skorupą, to warstwa twarda, której zadaniem jest minimalizowanie siły uderzenia i absorbowanie jej. Pod nią znajduje się wewnętrzna warstwa styropianowa, ograniczająca siłę uderzenia w głowę. Następny ważny element to solidne zapięcie, które zapobiega zsunięciu się kasku z głowy w czasie uderzenia. Wewnątrz kasków motocyklowych jest tzw. wyściółka, czyli wykończenie z materiału, które umieszcza się dla większego komfortu głowy.

Jakie kaski motocyklowe są najlepsze?

Na rynku można znaleźć kaski motocyklowe integralne (zakrywają całą twarz i głowę, mają unoszoną szybę i zapewniają najlepszą ochronę), szczękowe (z ruchomą częścią szczękową), otwarte (chronią potylicą, czoło, skronie i uszy, ale nie chronią twarzy) oraz enduro (rodzaj kasku integralnego idealnego na tor crossowy, a także do jazdy po bezdrożach). Wybierajmy kaski motocyklowe, które mają odpowiednie atesty. Przyznaje się je bowiem tylko kaskom najlepszej jakości. Pamiętajmy, że kask chroni dobrze tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dobrany pod względem rozmiaru. Ważna jest też dobra wentylacja kasku, która zapewni właściwe odprowadzanie dwutlenku węgla i pozwoli oddychać skórze głowy.

Jeśli chcemy, by jazda na jednośladzie była komfortowa, wybierzmy odzież dobrej jakości, która posłuży przez wiele lat. Nie tylko jest ładna i wygodna, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo. Nie zapomnijmy także o kaskach motocyklowych, które chronią głowę i mogą uratować życie podczas upadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *