Zastosowanie klejów w przemyśle samochodowym

Zastosowanie klejów w przemyśle samochodowym
Zastosowanie klejów w przemyśle samochodowym

Rozwój technologii chemicznych wpłynął znacząco na sposób montowania elementów w przemyśle motoryzacyjnym. Dotyczy to szczególnie łączenia części za pomocą spoiwa chemicznego jakim jest klej, ponieważ coraz więcej komponentów samochodowych wykonywanych jest z tworzyw polimerowych o bardzo dobrych właściwościach fizykochemicznych.

Zastosowanie klejów w branży samochodowej

Ze względu na fakt, że elementy montażowe aut produkowane są z różnego rodzaju materiałów, zaczynając od metalu a kończąc na tworzywach sztucznych, wymaga to od producentów stosowania różnych technik spajania. Duże znaczenie w wyborze spoiw odgrywają kleje, ponieważ posiadają szereg zalet wykorzystywanych w montażu części różnego pochodzenia surowcowego.

Tworzywa sztuczne w przemyśle samochodowym

Przemysł motoryzacyjny (https://www.buehnen.pl/branza/przemysl-samochodowy) z roku na rok wykorzystuje coraz większą liczbę tworzyw sztucznych w produkcji samochodów. Związane jest to z ogromną liczbą zalet jakie tworzywa polimerowe wykazują wobec klasycznych materiałów takich jak stal i metal, są to:

  • niska waga wytworzonych elementów
  • wysoka wytrzymałość mechaniczna
  • odporność na czynniki zewnętrzne

Lżejsze konstrukcje pojazdów wymagają zużycia mniejszej ilości energii, a co za tym idzie, mniejszą ilość paliwa. Elementy zewnętrzne wykonane z plastiku nie ulegają korozji oraz są bardziej trwałe. W związku z powyższym bardzo duże znaczenie w konstrukcjach samochodowych zaczęły odgrywać komponenty klejone.

Przeczytaj również  Odszkodowanie za wypadek drogowy – na jaką pomoc możesz liczyć?

Klej jako spoiwo łączące

Klej jest substancją chemiczną, która wprowadzona pomiędzy dwie warstwy materiału umożliwia ich stałe połączenie. Warstwa klejąca działa dzięki zjawisku adhezji, czyli oddziaływaniu między cząsteczkami na powierzchni materiału.
Ze względu na dużą różnorodność materiałową, do łączenia elementów składowych w konstrukcji samochodu należą spawy, śruby oraz kleje. Połączenia elementów za pomocą techniki klejenia mają następujące zalety:

  • klej nie zwiększa wagi łączonych konstrukcji
  • łączy części o nietypowych kształtach
  • tworzy także warstwę uszczelniającą oraz ochronną

Rodzaje klejów wykorzystywanych w przemyśle samochodowym

Elementy klejone bazują na konstrukcjach lekkich, gdzie mocowane są takie drobne części jak ozdobne litery i znaki producenta na elementach nadwozia, listwy ozdobne oraz części wykończenia wnętrz. Kleje stosowane są również w bardziej odpowiedzialnych połączeniach takich jak łączenie szyb oraz mocowanie części składowych nadwozia.
Rodzaje klejów jakie stosuje się w konstrukcjach samochodowych oraz w technice warsztatowej aut to kleje anaerobowe, epoksydowe, silikonowe, akrylowe oraz cyjanoakrylowe. Każdy rodzaj substancji klejącej służy do mocowania innych części i nadaje połączonym elementom inne właściwości fizykochemiczne, ze względu na różnicę w sile kohezji, czyli rodzaju oddziaływań międzycząsteczkowych wewnątrz substancji klejącej.
Stosowanie elementów klejonych, posiada także pewne niedogodności, ponieważ wymaga przygotowania powierzchni łączonych materiałów oraz utrudnia demontaż części, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Przeczytaj również  Jak wybrać olej silnikowy do samochodu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *