Na co zwracać uwagę przy zakupie bagażu do samolotu

Na co zwracać uwagę przy zakupie bagażu do samolotu
Na co zwracać uwagę przy zakupie bagażu do samolotu

 

Wybór bagażu do samolotu przed podróżą to wcale nie jest taka prosta sprawa. Wymogi przewoźników samolotów jasno świadczą o tym, jaki bagaż można wnieść ze sobą na pokład samolotu, a jaki nadaje się tylko do bagażu, który znajdzie się w luku bagażowym. Na co więc zwracać uwagę?

Bagaż podręczny w samolocie

Bagaż podręczny jest objęty najbardziej rygorystycznymi wymogami, jeżeli chodzi o bagaż, który można zabrać ze sobą w podróż. Każdy przewodnik inaczej może określać maksymalne wymiary bagażu, jakie pasażer może przy sobie posiadać. Może on mieć np. wymiary 56 x 45 x 25 cm lub może też być podzielony na dwa: jeden mniejszy, a drugi większy za dodatkową opłata. Podział ten dotyczy przeważnie tańszych przewodników. Czasami mogą też dojść limity wagowe, stąd na lotniskach można zaobserwować ludzi, którzy mają na sobie po dwie pary spodni i dwie pary kurtek, a wszystko tylko po to, aby zmniejszyć wagę ich bagażu i uniknąć dodatkowych opłat które mogą wynieść nawet kilkaset złotych.

W bagażu podręcznym nie wolno przewozić żywności, która szybko się psuje, np. mięsa. Zabronione jest także wnoszenie na pokład płynów w pojemnikach powyżej 100 ml. Suma wszystkich płynów nie może przekroczyć 1 litr. Jako płyny zalicza się także kosmetyki. Tymi restrykcjami nie jest objęte mleko dla noworodka i udokumentowane leki.

Przeczytaj również  5 pomysłów na niezapomniane wakacje w Europie

Mając bagaż podręczny dodatkowo można bezpłatnie wnieść na pokład wózek dla dziecka do drugiego roku życia, kule dla osób niepełnosprawnych i koc, by się ogrzać w samolocie. Torebka damska i laptop są traktowane w większości linii lotniczych jako bagaż podręczny.

Bagaż rejestrowany

Linie lotnicze do bagażu rejestrowanego podchodzą zdecydowani mniej rygorystycznie, niż do bagażu podręcznego. Jednak zawsze ma on limit wagowy, po przekroczeniu którego naliczana będzie dodatkowa opłata, np. powyżej 32 kg. Bagaż kierowany do luku samolotu nie ma wymogów co do ilości płynów, więc można przewieźć w nim nawet kilka dwulitrowych butelek wody.

Przy bramce podczas zostawiania bagażu rejestrowanego otrzymuje się pokwitowanie, które będzie dowodem o nadaniu bagażu w sytuacji, gdyby ten zaginął.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru walizki lub torby

Jeżeli planujesz jednorazowe użycie walizki lub torby, na podróż nada się praktycznie dowolna ze sklepu. Jeżeli jednak chcesz z niej korzystać częściej lub będziesz przewozić znaczną ilość rzeczy, warto poświęcić czas na poszukiwanie dobrej i sprawdzonej torby, ewentualnie walizki na kółkach.

Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Kółka walizki to element, który psuje się najszybciej, a jednocześnie jest najbardziej potrzebny. Gdy działają dobrze, nie trzeba męczyć się z jej noszeniem, wystarczy ją wygodnie ciągnąc. Niestety te tańsze walizki maja kółka wykonane z plastiku, które często nie nadają się do użytku już po pierwszej podróży. Dodatkowo nie są one wymienne. Najlepiej sprawdzą się walizki z kauczukowymi i wymiennymi kółkami, najlepiej czterema, aby równomiernie rozłożyć ciężar. W razie potrzeby takie kółka będzie można bezproblemowo wymienić samemu w domu.

Przeczytaj również  Małe co nieco o Nowej Zelandii

man at the airport

Walizka materiałowa czy plastikowa to nie tylko dylemat związany z estetyką, ale także bezpieczeństwem rzeczy podczas transportu. W plastikowej walizce rzeczy nie będą narażone na obicie podczas jej upadku (do luku samolotu są po prostu wrzucane bez zachowania jakiejkolwiek ostrożności). Dodatkowo mają dokładne wymiary i są łatwiejsze w transporcie.

Zwróć uwagę na jakość zamka, przede wszystkim w walizkach materiałowych i w torbach podróżnych. Często się psują pod wpływem zbyt dużej ilości rzeczy i nadmiernego upychania rzeczy w środku.

Zapomnij także o zabezpieczeniach typu kłódeczka dołączana do walizki czy zamek szyfrowy. Kłódeczkę łatwo rozwalić zwykłym śrubokrętem, a z zamkiem na kod poradzi sobie każda osoba, mająca dobry słuch (nie będziemy jednak pisać, w jaki sposób można otworzyć taki zamek nie znając kodu). Bezpieczniejszym sposobem jest użycie stalowej linki, która złączy oba suwaki walizki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *