Lustra, wazony, obrazy – jak bezpiecznie przetransportować delikatne przedmioty

Lustra, wazony, obrazy – jak bezpiecznie przetransportować delikatne przedmioty
Lustra, wazony, obrazy – jak bezpiecznie przetransportować delikatne przedmioty

Przeprowadzając się musimy przewieźć wszystkie swoje rzeczy. Najbardziej stresuje nas kwestia przetransportowania mebli. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy zapakować tzw. drobnicę. Ubraniom czy książkom nic się nie stanie nawet wtedy, gdy karton spadnie. Nieco inaczej jest z logistyką rzeczy bardzo delikatnych, które mogą się zniszczyć. Jak więc spakować lustra, wazony i obrazy?

Logistyka ulubionych dzieł sztuki. Jak zabezpieczyć obraz przed zniszczeniem?

Nie ulega wątpliwości, że obrazy są najbardziej podatne na uszkodzenia podczas transportu. Nie zawsze są to cenne dzieła sztuki, ale dla nas mają duże znaczenie sentymentalne i nie chcemy, by się przypadkowo zniszczyły. Rodzaj dzieła determinuje w dużej mierze sposób jego opakowania. Obraz powinien być zapakowany z należytą starannością. Koniecznie trzeba więc kupić folię bąbelkową, która zabezpieczy dzieło przed zniszczeniem. Płótno trzeba oddzielić od folii warstwą ochronną. Najlepiej, aby płótno było oddzielone od reszty sztywniejszym wkładem, który nie będzie się z nim stykał. Warto szczelnie owinąć zapakowane już pudło folią samoprzylegającą (Tyvec paper) lub przezroczystą torbą plastikową, aby chronić zawartość przed wilgocią. Zabezpieczone płótno trzeba zawinąć w warstwę kartonową. Nie zapomnijmy o dokładnym zabezpieczeniu rogów i konturów, a następnie całość zwińmy w folię bąbelkową i włóżmy do kolejnego pudła kartonowego. Pudło wypełnijmy granulatem i dobrze zamknijmy. Logistyka wydaje się skomplikowana, ale musimy to zrobić, by dzieło się nie zniszczyło. Starajmy się unikać rolowania obrazów, gdyż może to mieć negatywny wpływ zarówno na nałożone powłoki farby jak i na włókna płótna. Jeżeli musimy tak zwinąć obraz, to rolujmy go bardzo luźno, a na płótno nałóżmy ochronną warstwę papieru.

Przeczytaj również  Nie zdążyłeś zaoszczędzić całej kwoty na wakacje? To nie problem! Zobacz, jak sobie pomóc

Uff, to się może stłuc! Logistyka luster i wazonów

Szklane przedmioty są delikatne i podczas transportu muszą być odpowiednio zabezpieczone, by nie uległy zniszczeniu. Logistyka wazonów i luster zawsze nas stresuje, ale trzeba po prostu zminimalizować ryzyko stłuczki, prawidłowo je zabezpieczając. Wykorzystuje się do tego m.in. kartony, folie bąbelkowe, pianki polietylenowe czy wypełniacze do paczek – tzw. chipsy styropianowe. Dodatkowo każda paczka ze szkłem w środku powinna być odpowiednio oznaczona.

Podobnie należy zapakować również lustra – trzeba jest zabezpieczyć folią bąbelkową zaklejoną taśmą i oczywiście oznaczyć. Lampy i żyrandole o nieregularnych kształtach też sprawiają problem w transporcie, dlatego najlepiej klosze owinąć papierem lub materiałem i włożyć do kartonowego pudła. Mniejsze przedmioty takie jak szklanki, kieliszki czy wazony należy owinąć papierem pakowym albo folią zabezpieczającą i ułożyć w kartonach tak, by nie było między nimi luzu. Można użyć chipsów styropianowych. Pamiętajmy, by dobrze dobrać rozmiar kartonu. Nie może być zbyt duży, by przedmioty się nie przemieszczały podczas transportu.

Logistyka dzieł sztuki i szklanych rzeczy nie jest łatwa. Najdelikatniejsze przedmioty należy umieścić najpierw w mniejszym, a potem większym opakowaniu, by bezpiecznie przetrwały transport.

Przeczytaj również  Kuchnia azjatycka – zalety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *