5 faktów o transporcie drogowym

5 faktów o transporcie drogowym
5 faktów o transporcie drogowym

Z obserwacji rynku usług logistycznych świadczonych przez przedsiębiorstwa należące do branży transportowo-spedycyjno-logistycznej wynika, że powstaje coraz więcej firm, które zajmują się organizacją transportu. Wiele z nich oferuje usługi transportu drogowego. Na czym polega ten transport?

Czym jest transport drogowy?

Transport drogowy to prowadzenie rejestrowanej działalności gospodarczej i świadczenie usług przewozu osób lub rzeczy. Początki tej formy transportu sięgają czasów starożytnych, gdzie kupcy transportowali swoje towary przy użyciu zwierząt lub siły własnych nóg z pomocą bardzo ograniczonej sieci prymitywnych dróg. Współcześnie transport drogowy opiera się na zdobyczach motoryzacji, pozwalając na masowy przewóz dóbr i osób w dużo krótszych odcinkach czasu.

Jakie są regulacje dotyczące transportu drogowego?

W Polsce transport drogowy jest regulowany poprzez Ustawę o transporcie drogowy z dnia 6 września 2001 roku. Dokument ten zawiera szereg przepisów dotyczących przewozu oraz określa zasady wykonywania przez przedsiębiorców krajowego i międzynarodowego transportu. Dokument porusza również kwestie ogólne związane z przewozem drogowym, określa obowiązki i prawa Inspekcji Transportu Drogowego oraz kary grożące za nieprzestrzeganie przepisów.

Rodzaje transportu drogowego

Przeczytaj również  Building a Safe Table Management System

Transport drogowy krajowy dotyczy przewozu wykonywanego na terenie danego kraju. Oznacza to w praktyce, że miejsce odbioru np. towaru, planowana trasa przewozu oraz punkt dostarczenia muszą znajdować się na w obrębie jego terytorium. Pojazdy wykorzystywane w tym celu muszą być zarejestrowane również na jego terenie. Transport drogowy międzynarodowy dotyczy przewozu ładunków, które przekraczają granice naszego kraju.

Czym się zajmuje Inspekcja Transportu Drogowego?

Inspekcja Transportu Drogowego jest organem administracji krajowej, którego celem jest kontrola stosowania się do obowiązujących przepisów uczestników transportu drogowego. Jej podstawą prawną jest ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Zadaniem tej instytucji jest przeciwdziałanie oraz eliminowanie zjawisk negatywnych związanych z tą formą transportu.

Jak zdobyć licencję na wykonywanie transportu drogowego?

Chcąc zawodowo zająć się transportem drogowym musimy zarejestrować firmę i uzyskać licencję pozwalającą na wykonywanie transportu drogowego w celach zarobkowych. Licencję wydaje lokalny starosta w zależności od ulokowania głównej siedziby firmy. Dokument ten jest wydawany z określonym czasem obowiązywania – od 2 do maksymalnie 50 lat. Mogą go uzyskać tylko osoby, które nigdy nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa o charakterze karno-skarbowym, przeciw mieniu, fałszowaniu dokumentów itp. Licencja nie zostanie przyznana również w sytuacji gdy osoby prowadzące działalność zostały objęte zakazem wykonywania działalności z zakresu transportu drogowego.

Przeczytaj również  Meet women that willing to join your horny couple for a hot night out

Organizacja transportu drogowego wymaga wielu działań logistycznych. Chcąc prowadzić tego typu działalność trzeba postarać się o specjalną licencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *