Popularne rodzaje obiektywów do lustrzanek

Popularne rodzaje obiektywów do lustrzanek
Popularne rodzaje obiektywów do lustrzanek

 

Osoby niezaznajomione z dziedziną fotografii kupując nowy aparat z wymienną optyką często w pudełku dostają obiektyw zmiennoogniskowy, który najczęściej posłuży amatorowi do robienia zdjęć w każdych warunkach. W końcu po co kupować kolejny obiektyw w cenie samego aparatu? Czy warto w ogóle rozważać robienie zdjęć kilkoma obiektywami?

Obiektywy stało, i zmienno ogniskowe

Jest to jeden z najbardziej podstawowych podziałów obiektywów.

Obiektyw zmiennoogniskowy, jak sama nazwa wskazuje, posiada regulację długości ogniskowej. Jest to najczęściej spotykany typ obiektywów dołączany do aparatu już w pudełku. Takim obiektywem jest każdy, który posiada zakres długości np. 55-200 mm, 70-300 mm itd. Są one bardzo wygodne dla amatorów fotografowania, gdyż pozwalają na płynny zoom z ustawień manualnych samego obiektywu (czyli tzw. kręcenie pierścieniem obiektywu). Jeżeli obiektyw ma zakres 70 – 200mm, zoom można obliczyć dzieląc te wartości naprzemienne, czyli 200:70= 2,8x zoom.

Jako, że obiektyw zmiennoogniskowy ma wewnątrz ruchome soczewki, jest więc on bardzo mocno narażony na uszkodzenia mechaniczne. Nie jest również pozbawiony skaz fotograficznych takich jak aberracja chromatyczna czy degradacja jakości obrazu.

Przeczytaj również  Do czego służą filtry fotograficzne i dlaczego warto je mieć?

Obiektyw stało-ogniskowy ma jedną, niezmienną wartość, np., 50mm. A więc jeżeli chcemy przybliżyć obiekt, jesteśmy skazani tylko na zoom cyfrowy, który działając na zasadzie powiększenia obrazu, pogarszamy jego jakość. Obiektyw stało ogniskowy cechuje się prostszą konstrukcja, jest więc mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne, niż obiektyw stało-ogniskowy. Może robić lepszą jakość zdjęć, gdyż jest pozbawiony wad swojego brata. Aby nie było zbyt mało zalet warto wspomnieć, że tego typu obiektywy najczęściej są jaśniejsze od obiektywów ze zmienna optyką co przekłada się na jakość fotografii.

Teleobiektyw

Przy małej matrycy wielkości 24×36 mm każdy obiektyw powyżej 50 mm będzie teleobiektywem, a więc nawet obiektywy zmienno ogniskowe 55-200mm. Ze względu na niewielką cenę i duże możliwości, są one najczęściej kupowane przez amatorów fotografowania. Niestety, wadą tanich obiektywów jest zmienna wartość przysłony np. f/4,5 do f/5,5, która staje się ciemniejsza, im bardziej wysuniemy ogniskową.

Profesjonaliści użInterchangeable camera lensesywają droższych sprzętów, najczęściej obiektywy zmiennoogniskowe 70-200 mm o stałym świetle np. f/2,8. Tego typu obiektywy mogą pracować w gorszych warunkach, gdyż najczęściej są dodatkowo uszczelnione przed wilgocią oraz niskimi temperaturami.

Przeczytaj również  Do czego służą filtry fotograficzne i dlaczego warto je mieć?

Obiektyw makro

Tym niepozornym i malutkim obiektywem można robić niesamowite ujęcia, których nie da się wykonać żadnym innym obiektywem. Obiektyw tego typu daje możliwość regulacji głębi ostrości i ekspozycji bardzo bliskiego obiektu, np. owada. Kupując obiektyw makro do lustrzanki należy zwrócić uwagę na jego parametry. Najczęściej są to 1:4, 1:2 i 1:1 Parametry te oznaczają skalę odwzorowania. Im bliżej ”jedynki” tym lepiej.

Rybie oko Fish Eye

Najczęściej wykorzystywany obiektyw wśród sportowców. Podczas gdy standardowy obiektyw ma ogniskową 35mm albo 55mm, tak rybie oko sięga nawet 8mm. Nie ma chyba osoby, która nie poznała by zdjęcia robionego tym właśnie obiektywem.  Zwykły obiektyw stara się zachować linie proste, podczas gdy Fish Eye rzuca na matryce tylko linie okrąglone, dając tak dobrze znany efekt. Ze względu na swoją specyfikę daj bardzo szerokie pole widzenia, niektóre pozwalają nawet widzenie za siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *