Kuchnia azjatycka – zalety

Kuchnia azjatycka – zalety
Kuchnia azjatycka – zalety

Kuchnia azjatycka stała się popularna w Polsce już dobrych parę lat temu i choć dobrze znamy smaki potraw serwowanych w restauracjach japońskich, wietnamskich czy tajskich, nie tracą one na oryginalności i świeżości. Nic dziwnego – w porównaniu z kuchnią polską (zresztą także bardzo smaczną i cenioną na świecie), potrawy kuchni azjatyckiej wciąż zaskakują unikalnością smaków i nieporównaną lekkością, pozwalającą nam cieszyć się doskonałym smakiem, jednocześnie dbając o zdrowie.

Kuchnia azjatycka – dla zdrowia i urody

Trzeba przyznać, że chyba żadna inna kuchnia na świecie nie wpływa tak korzystnie na urodę jak właśnie kuchnia azjatycka. Smukłe i długo zachowujące młodość piękności z Dalekiego Wschodu zachwycają dziewczęcą urodą cały świat. W dużej mierze zawdzięczają swój wygląd sposobowi odżywiania się. W kuchni azjatyckiej dominują zdrowe składniki. Podstawą większości dań jest ryż, który jak wiadomo dodaje energii, a przy tym zawiera witaminy z grupy B oraz cenne mikroelementy. Ponadto działa odwadniająco, co wpływa korzystnie na sylwetkę, pomaga też przy nadciśnieniu. Kuchnia azjatycka, jak żadna inna, obfituje w świeże warzywa, które jada się chętnie i w dużych ilościach. Podawane na surowo, gotowane na parze, lub krótko smażone w woku, nie tracą wiele ze swych cennych właściwości. Zalet ryb i owoców morza chyba nie trzeba przedstawiać, wszyscy znamy ich właściwości, czyli bogactwo kwasów omega-3, jodu, żelaza, witamin. Soja i jej przetwory to kolejny wspaniały składnik kuchni azjatyckiej. Jest bogata w witaminy z grupy B, wapń, magnez i fito estrogeny pomagające uporać się z przykrymi skutkami. Wykazuje przy tym właściwości antynowotworowe  i jest bogata w błonnik. Kolejnym prawdziwie dobroczynnym składnikiem w kuchni azjatyckiej są algi morskie. W Japonii spożywa się je codziennie – są składnikiem sushi. Bogate w jod, żelazo, magnez, są także źródłem błonnika. Poza niewątpliwymi zaletami kuchni azjatyckiej, która jest po prostu wyśmienita, warto zwrócić uwagę na jej dobry wpływ na zdrowie – choroby układu krążenia i nowotwory w Azji są o wiele rzadsze niż w Europie czy Ameryce.

Przeczytaj również  The Main Report on Iceland Women

Kuchnia ajatycka

Kuchnia azjatycka czyli dania idealnie przyprawione

Bez względu na to, czy danie podawane jest z ryżem, czy makaronem, wszystko wymaga odpowiedniego przyprawienia. Zarówno w kuchni japońskiej, jak i wietnamskiej, bardzo ważną przyprawą jest czosnek, który działa bakteriobójczo i reguluje poziom cholesterolu. Drugą ważną przyprawą jest imbir, wykazujący również wiele właściwości leczniczych. Dodawany do potraw często i chętnie. Cenne właściwości wykazują także grzyby shiitake. Popularnymi przyprawami, jakie serwuje kuchnia dalekowschodnia są kurkuma, anyż i cynamon oraz mniej u nas znana trawa cytrynowa.

Zdrowie i uroda to ogromne zalety, jakie ma ta egzotyczna kuchnia, jednak powinniśmy sięgnąć po jej potrawy choćby z tego prostego powodu, że jest ona po prostu bardzo smaczna, a dania mają unikalny smak, którego próżno by szukać w innych kuchniach na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *